Egészségügyi hatások
Az UV sugárzás fajtái, azok hatása
Az UV sugárzásnak három fajtája van:
- Az UV-A sugárzás (a Föld felszínét elérő összes UV sugárzás 98%-a) a látható fényhez legközelebb eső, leggyakoribb kisenergiájú tartomány, amely a legkevésbé veszélyes az egészségre. Ez a fény jótékony hatást fejt ki a szervezetre, elősegíti a csontképződést és a pigmentképződést (barnulást). Hiánya az angolkórnak nevezett csontfejlődési rendellenességet okozza.
- Az UV-B sugárzás (a Föld felszínét elérő összes UV sugárzás 2%-a) nagy energiájú sugárzás, amely az egészségre ártalmas, veszélyes sugárzás. Normális körülmények között elnyeli a Föld ózonrétege. Ha mégis nagy mennyiségben éri testünket, leégünk tőle, rákos elváltozásokat okozhat a bőrünkön, sőt szemünket is károsítja!
- Az UV-C sugárzás a legerősebb, a legártalmasabb és a legveszélyesebb sugárzás.
Az UV sugárzás egészségügyi értékei
Ezt úgynevezett „UV index”-el jelölik, és a Napból a Föld felszínére érkező maximális ultraibolya sugárzásnak a becslését adja. Ez a mutató, amelyet az Országos Meteorológiai Szolgálat tesz közzé, sokkal pontosabban mutatja a leégés veszélyét, mint a hőmérséklet-előrejelzés. Az UV index segítségével egyértelműen és könnyen meghatározható az UV sugárzás erőssége, és annak megfelelően az óvintézkedések módja is a szabadban. Az UV index értékei nullától tartanak felfelé, a skála 1-től 10-ig terjed. Minél nagyobb az index számértéke, annál nagyobb annak a valószínűsége, hogy az UV sugárzás hatására egyre kevesebb idő alatt kialakulhat a bőr vagy a szem sérülése, károsodása. Európában nyár idején az index általában nem haladja meg a nyolcat, de lehet magasabb is, különösen a vízparti üdülőhelyeken. Az UV indexet számos országban a napi időjárás jelentés részeként közlik.
Forrás: http://www.poszeidon-mentok.hu/hirek.html
Szoláriumozz mértékletesen
Az alábbi szabályokat tartsd be
- A kezdők fokozatosan szoktassák bőrüket,
- csak mértékletesem szolizz,
- soha ne égj meg,
- védd anyajegyeidet, szemölcseidet,
- használj védőszemüveget!
Hogyan kell szoláriumozni?
A kérdés nagyon egyszerűnek tűnhet, és ennek ellenére mégis nagyon sokan nem tudják, hogyan kell szoláriumozni, hogy a lehető leggyorsabban, legszebben barnuljanak le úgy, hogy megőrizzék bőrük egészségét. Napozni, szoláriumozni egyaránt jó dolog. Ha megtanuljuk, hogyan is kell ezt megfelelő módon csinálni, nem csak szépek, divatosak lehetünk, de a szervezetünk, beleértve a bőrünk egészségét is megőrizhetjük hosszú távon.
A szoláriumozási tanácsainkat ITT olvashatod!
Az UV fototerápiás alkalmazásai
- Pikkelysömör,
- atópiás ekcéma,
- vitilligo.
Kevés UV fény
- Csontritkulás
- Szív, érrendszeri panaszok
- Autoimmun betegségek
- Angol kór
- Mellrák
- Prosztatarák
- Vastagbélrák
Sok UV fény = káros hatások
- Leégés
- Bőröregedés
- Napallergia (fotokontakt allergia)
- Csalánkiütés (urticaria solare)
- Bőrrák (basalioma)
A cikk a szolizz.hu oldalról származik.